top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıEylul Ezgi Serul

Ev ve İç Dünya

“Ev” beraberinde birçok başka kavramı, duyguyu, anıyı getirebiliyor. Ev denilen şey hem fiziksel hem düşünsel dünyada var olan bir mefhum. Bazen aidiyet ile örtüşürken bazen de içerisine karantinaya alındığımız bir alan. Bazı kimseler ondan kaçmak isterken bazıları bir an önce ona dönmek ister bazen de belki ikisi arasında kalır. Sonuç olarak ev düşlerimizde, hayallerimizde ve fikirlerimizde soyut şekilde var olur. Fransız psikanalist Alberto Eiguer, içimizde uyanan bu evin dış dünyada olan ev ile örtüşebileceğini söyler.

Bir iç ve bir dış alandan bahsederken, tıpkı bedenin duyguları, duyuları, arzuları içerdiği gibi ev de bireyi içine alır ve kapsar. Eiguer iç dünyada kurulan bir iç habitat kavramından söz eder. Birey, doğduğu evin içinde yaşayan topluluğun, annenin, babanın, kardeşlerin ve çocukluk boyunca evin içinde olan başka yakınların yansımasını iç dünyada yaratır ve bu kişiler arasındaki ilişkilerin haritasını içselleştirir. Dış dünyada bir evin inşa edildiği gibi iç dünyada da bir ev inşa edilir. Böylelikle hem dış dünyadaki ev içe yansır hem de içeridekiler dışarı; Bir eve bakıldığında o evde yaşayan aile üyelerinin arasındaki ilişkiyi gözlemlemek mümkün olabilir. Odalar, içinde uyumuş insanların izini taşır ve anlamları vardır, Evde kimin odası kime yakındır? Kardeşler baş başa kalmak istediklerinde hangi alana gider? Anne ve çocuk nerede uyur? gibi soruların cevapları iç dünyadaki ilişkilere, bağlara işaret edebilir. Evin içindeki nesnelerin ve nereye konduklarının da anlamları vardır, eskimiş ama hiç atılmayan bir obje, bir anıyı veya kişiyi temsil ettiği için zihnin içinden atılmadığı gibi evin dışına da çıkarılmaz. Bazı zamanlar kişi karmaşık duygular hissettiğinde ve bu duyguları iç dünyasında düzenleyemediğinde evi toparlamak isteyebilir, düzenler, katlar, raflara ayırır ve o an için rahatlamış hissedebilir çünkü dışarıdaki ev içerideki eve yansımıştır.


Ev içeride de kurulan bir alan ise o halde evden gitmenin yaratacağı farklı anlamlar vardır. Doğmak ilk taşınmamızdır der Eiguer. Tezat görünse de evden gitmek kısa yoldan kişinin ev ile bir bağı olmadığını göstermez, aksine evden gidebilmek kişinin iç dünyasında kurulu güvenilir ve sağlam bir habitatı bulunduğunda yeni fiziksel mekanlara ve odalara içselleştirdiği güvenilir yaşam alanını daha rahat taşıyabileceğinden kolaylaşır. Kişinin geçmişinden gelen, çocukluğunda içselleştirdiği ev ve o ev ile kurduğu bağın güvenilirliği, yeni mekanlara da yavaşça kendi iç dünyasını ve kendiliğini yansıtabileceğine dair bir güvence verir. Böylece içerideki evin refahı taşınmanın telaşesini bir ölçüde yatıştırabilir ve bağ kurmak bağımsızlığı kolaylaştırabilir. Kolaylaşır ama kolay olmaz, geride bırakılan sadece betondan bir mimari değil, içinde bulunan anılar, duygular ve onun temsil ettiği anlamlardır. Taşınmak da bir kayıptır öyleyse ve her kayıp gibi sindirilmeye, işlenmeye ihtiyaç duyar.19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page